Jak otrzymać kredyt inwestycyjny?
Zakup nieruchomości czy maszyn często oznacza dla firm znaczący wydatek, na który nie zawsze wystarczy własnych środków. Warto wówczas sprawdzić ofertę banków, które oferują kredyt inwestycyjny.
Kredyt inwestycyjny charakteryzuje się m.in. wysokością dostępnych kwot – zdarza się, że banki nie ustalają nawet górnej granicy wysokości kredytu – przeznaczanych na konkretny cel inwestycyjny (nieruchomości, maszyny, środki transportu, know-how, sprzęt komputerowy). Co należy wziąć pod uwagę, zanim złożymy wniosek o kredyt?
1. Przedmiot kredytu
Zanim zwrócimy się do banku o kredyt inwestycyjny, musimy wyraźnie określić jego przeznaczenie. Kredyt przyznawany jest na konkretny cel, bank będzie miał prawo rozliczyć nas z jego realizacji. Część banków wymaga przygotowania bardzo szczegółowej informacji dotyczącej wykorzystania kredytu, związanych z tym zysków – czegoś na kształt biznesplanu dotyczącego danego wycinka naszej działalności.
2. Wkład własny
Czy posiadamy wkład własny? Większość ofert kredytu inwestycyjnego dotyczy sfinansowania tylko części inwestycji, zwykle 70-90%. Jeśli nie posiadamy wkładu własnego, musimy liczyć się z zawężeniem możliwości kredytowania do ofert o minimalnej wysokości, zwykle nie większej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych.
3. Okres kredytowania
To bardzo ważny parametr, który będzie miał wpływ m.in. na wysokość rat i odsetek. Oferty banków są pod tym względem bardzo zróżnicowane. Część banków oferuje maksymalny okres spłaty od 5 do 7 lat, ale zdarzają się też oferty z okresem spłaty nawet do 20 lat.
4. Wcześniejsza spłata kredytu
Jeśli przewidujemy możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, informacja o ewentualnych opłatach przy wcześniejszej spłacie kredytu może mieć dla nas duże znaczenie. Część banków pobiera prowizję za wcześniejszą spłatę w pierwszych kilku latach obowiązywania umowy kredytowej.
5. Opłaty
W przypadku kredytu inwestycyjnego musimy liczyć się z szeregiem opłat: za złożenie i rozpatrzenie wniosku, za przyznanie kredytu, za przeniesienie kredytu do innego banku, za zwiększenie kwoty kredytu, przewalutowanie lub od niewykorzystanej kwoty. Część opłat ustalana jest indywidualnie, a marża banku ING zaczyna się od 2,5%