Czy wiesz, że konsolidacja kredytów to coraz częściej zawierane zobowiązanie bankowe? Okazuje się, że instytucje bankowe wspierają kredytobiorców w walce z utrzymaniem płynności finansowej, a konsolidacja pożyczek z całą pewnością na to pozwala. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat kredytu konsolidacyjnego. To ogromna dawka wiedzy dla tych, którzy chcieliby lepiej zarządzać swoimi finansami. Dowiedz się więcej już teraz.
Konsolidacja kredytów, na czym polega?
A zatem na czym polega konsolidacja kredytów? Wnioskujemy w banku o kredyt. Jeśli decydujemy się na kredyt konsolidacyjny, to tym samym spłacamy wszystkie zobowiązania, które wejdą w jego skład. Możemy do niego zaliczyć wszelkiego rodzaju pożyczki, kredyty, chwilówki, karty kredytowe i limity w koncie. Suma, na którą jesteśmy zadłużeni, będzie stanowić kwotę konsolidacji. Z jej pomocą spłacamy wszystkie nasze zobowiązania. Zostaje już tylko jeden kredyt i jedna rata.
Procedura konsolidacji
Proces konsolidacji kredytu nie odbiega znacząco od zwykłego zawierania umów o pożyczkę lub kredyt w banku. Bank również bada posiadaną przez nas zdolność kredytową, w tym dotychczas posiadane przez nas obciążenia finansowe. Do opinii o kredytobiorcy nie tylko bierze się pod uwagę ilość obciążeń kredytowych, lecz sprawdza również dotychczasową historię w BIK oraz pozostałe zobowiązania, jak np. wysokość opłat za mieszkanie, utrzymanie dzieci, w tym ewentualnie zasądzone alimenty. Przy udzielaniu kredytu konsolidacyjnego banki pobierają prowizję, tak jak to się często dzieje przy zawieranych kredytach hipotecznych. Prowizja ta może różnić się wobec wysokości prowizji udzielanych „zwykłych” kredytów, ponieważ jest to kredyt o charakterze koła ratunkowego, a w takiej sytuacji banki niestety często wykorzystują nasze problemy, dla osiągania swoich własnych zysków.
Zalety i wady konsolidacji
Główną zaletą jest możliwość zamiany kilku rat na jedną ratę. Poza tym rata ta może być niższa niż suma wcześniejszych zobowiązań, ponieważ okres kredytowania zostanie wydłużony. W związku z tym poprawa bieżącej sytuacji finansowej jest realna. Ważną zaletą kredytu konsolidacyjnego jest możliwość negocjacji warunków kredytu. Często banki oferują także możliwość dobrania dodatkowych pieniędzy do konsolidacji.
Spłata niższej miesięcznej raty wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty kredytu. Dłuższy okres kredytowania oznacza natomiast konieczność spłacenia wyższej kwoty odsetek. Dlatego też wyznacznikiem opłacalności kredytu konsolidacyjnego powinna być informacja czy odsetki są wyższe, czy niższe niż suma wszystkich wcześniejszych zobowiązań. Jeśli wysokość odsetek przewyższa sumę zobowiązań, to kredyt ten nie jest dla nas opłacalny i warto poszukać innej oferty.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.